نحس بازی

امتیاز مطلب

📝 سلام دکتر، کمکم کنید! نامزدم پسر خیلی خوبیه. خیلی در برابر اخلاق من صبر میکنه اما من سر دو سه روز اگه جواب تلفنمو نده شروع می کنم به تهمت زدن و فحش دادن،چند وقته این همه صبر میکنه ولی من بازم ادامه میدم، منو میبخشه ولی نمی دونم من چمه، و جالب اینه که اگه باهام دعوا کنه و دادبزنه خیالم راحت میشه ولی وقتی صبر میکنه و سکوت میکنه بیشتر حرصم میگیره و به نوعی از توهین کردنش بیشتر خوشم میاد انگار که میخوام منو در آغوش بگیره اون لحظه، اون یه شخصیت سالم داره مشکلاتشو به من منتقل نمیکنه ولی من توقع دارم همه جا منو دلداری بده و مشکلات منو حل کنه و با این اخلاقم بیاد سراغم اما ازم فاصله میگیره و من بیشتر دلم تنگ میشه و بدتر می کنم! دکتر لطفاً بگید چیکار کنم، نگید برم راونپزشک که پولشو ندارم، چطوری حل کنم این مساله رو؟

✍️ پاسخ دکتر شیری

من فکر می کنم مسائل خود آدم وقتی حل نشده باشه، الگوی ارتباطی آدم میره به این سمت که من رفتار کودکانه می کنم و انتظار حمایت یا تنبیه از سوی افراد بیرونی را دارم.
جنس روابط شما در خانواده ی شخصیتون احتمالاً طبق نظریه ی تحلیلی، از الگوی کودک پرخاشگر ـ والد سرکوبگر تبعیت میکنه یعنی وقتی نیازی را اعلام میکرده اید، مادر، به این راحتی ها در اختیار فرزند نمی گذاشته و بچه اینقدر باید نحس بازی در میاورده که فرجی حاصل بشه.
این شیوه ی آموخته شده ی ارتباطی به رابطه عاطفی نیز تسری پیدا میکنه.

👈 و اما راهکار

آموختن شیوه های بالغانه ی رابطه، مطالعه ی کتاب «ماندن در وضعیت آخر ـ تامس هریس ترجمه اسماعیل فصیح».

بنابراین اگر ناراحت میشم، میشینم سه بخش در ذهنم میچینم بعد صحبت می کنم:

✔️یک ـ چه اتفاقی دقیقا باعث این حالم شده (FACT)
✔️دو ـ در اثر این اتفاق من چه حال و حسی پیدا کرده ام (FEELING)
✔️سه ـ سوال یا پیشنهاد اصلیم چه خواهد بود که حالم رفع بشه ( OFFER)

مثلا: دیروز سه ساعت منتظر تماست بودم که بیام پاساژ اندیشه، وقتی زنگ نزدی نگران شدم یا فکر کردم برات مهم نیستم، لطفاً از این به بعد اگر تغییری در برنامه مون خواست رخ بده به من حداقل با پیامک خبر بده (یا مثلاً چی شد نتونستی بیای)

اما در انتها نوشته اید که پول درمان ندارید. خواستم بگم تصحیح یک شیوه ی اشتباه تربیتی که موجب یک معضل روانشناختی ارتباطی شده، کار ساده ای نیست ولی تصحیحش موجب می شود در ازدواج و اشتغال و … رشد بسیار بهتری داشته باشید و از سوی دیگه، هزینه ای که الان به خاطر این اشتباهات دارید در زندگی تون می دهید (مثل نامزدی رو به زوال بزودی) به مراتب سهمگین تر از مثلاً Xهزار تومان هزینه ی درمان و کلاسی است که جمعاً در چند ماه آینده ممکنه به درمانگران بپردازید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

نحس بازی

مطالب مرتبط