مردان حال به‌ هم‌ زن

امتیاز مطلب

خیلی از مردان هستند که حال زن‌ها را به‌هم می‌زنند.

 الف) مردهایی که حال بدی دارند:

۱. مردهای خودشیفته: مردهایی هستند که قابلیتهایی دارند و به شدت احتیاج دارند که به خاطر این قابلیت‌هایشان تحسین شده و دیده بشوند. این در حالی است که مردم تواضع را دوست دارند (منظور اینکه همانی باشند که هستند،نه کمتر). این مردها به دلیل این خواسته افراطی‌شان وقت ندارند و نمی‌گذارند دیگران را ببینند. مردخودشیفته فکرش، تجربیاتش، خانواده‌اش، بدنش، تحصیلاتش و نظراتش از نظر خودش یگانه هستند. البته نمی‌خواهیم انکار کنیم که ممکن است بعضی از آنها واقعا تک باشند، ولی این نیاز زیاد به تحسین شدن، باعث دلزدگی اطرافیان می‌شود. خودشیفته‌ها نیاز به عذرخواهی در اشتباهاتشان هم نمی‌بینند. به شدت در ترک‌های عاطفی مقاومت می‌کنند و اعتقاد دارند هر کس آنها را ترک کند ضرر کرده. به همین دلیل هم هیچ وقت از اشتباهاتش درس نمی‌گیرد.

۲. مرد موفق عقده‌ای: آدم‌هایی که خودشان را از طبقه پایین به بالا می‌کشند، چه در دانش، چه در فرهنگ و چه در پول، لزوما انسان‌های موفق سالمی نمی‌شوند. این‌ها ممکن است تبدیل به آدم‌های موفق عقده‌ای شوند. مثلا وقتی برای بچه‌شان پلی‌استیشن می‌خرند، ناخواسته به این فکر می کنند که در بچگی خودشان چیزی نداشتند یا آنقدر از تلخی‌های زندگیشان که منجر به موفقیت شده می‌گویند که همسرشان احساس ترحم پیدا می‌کند. این مردها از سختی‌های زندگی‌شان عبور نکرده‌اند.

۳. محافظه‌کارها: تصور می‌کنند در رابطه با زن باید منتظر رفتار و حرکت زن شد، منفعل هستند و می‌خواهند مطابق خوشایند او رفتارشان را تعریف کنند. بسیار محتاط هستند و می‌خواهند زن را همیشه راضی و خشنود نگه دارند.

نکته: زن از مردی خوشش می‌آید که گاهی کمی کله‌شقی هم داشته باشد. همیشه شش در چهار نباشد، گاهی البته با یک دلیل منطقی، موقتا به هم ریخته هم باشد یا گاهی اوقات تند هم صحبت کند.

۴. مردهای معتاد به کار: این مردها هم جزء مردهای بی‌حال هستند، مردهایی که دغدغه پیشرفتشان آن چنان زیاد است که خانواده و به ویژه همسرشان را آزار می‌دهند. تمام حرف‌ها و مثال‌ها و پیشرفت‌های مردهای معتاد به کار در مورد کارشان است. مساله‌ای که باعث می‌شود که فضای گفتگوی این افراد با همسر و نامزدشان محدود شود. این افراد به اطرافیانشان احساس بی‌اهمیتی می‌دهند. بعضی از این مردها اصلا جایی برای این نمی‌گذارند که پیشرفت‌های زن هم دیده شود.

ب) مرد هایی که ضدحال می زنند

۱. مردهایی که خیلی در امور زنانه وارد هستند و جزئیات و ریزه‌کاری‌های خصوصی زنانه از روان‌شناسی زن‌ها گرفته تا مسائل زیبایی و آراستگی زنانه را هم می‌دانند، (مثال: مرد راجع به میزان اکسیدان رنگ موی زن هم اظهارنظر می‌کند!) برای زن‌ها ضدحالند. در جواب به این سوال هم که یک مرد چه قدر باید از زن ها اطلاعات داشته باشد؟ باید گفت: یک مرد باید کمی اطلاعات فیزیولوژیک داشته باشد، فقط بداند تا رفتارش را درست تنظیم کند، نه اینکه در مورد اطلاعاتش با یک زن صحبت بکند.

فرم درست: مثلا خوب است که مرد بداند برای تهیه قورمه‌سبزی به چه موادی نیاز است.

فرم غلط: بد است که مرد بیاید در آشپزخانه بگوید لیموعمانی را دیر برداشتی، ترش شده. چون تصویر مرد در روان زن ایرانی این نیست.

۲. مرد نق نقوی زیرآب زن خاله‌زنک: مردهایی که در گذشته یک لطمه‌ای خورده‌اند و به همین دلیل، دائم دنبال تایید گرفتن از همسرشان برای اثبات حقانیتشان نسبت به زن قبلی هستند و عملا وارد بازی خاله‌زنک‌بازی و ناله و نفرین می‌شوند و دائم زیرآب زن‌های دیگر را می‌زنند. نکته اینکه خاله زنک‌بازی به اندازه و به وقتش کارکرد روانی دارد، اما برای مردها حال به هم زن است. این مردها موفقیت‌های دیگران را حقه‌بازی و شارلاتان بازی می‌دانند و دلیل موفقیت‌های خودشان را صداقت و زلال بودن می‌دانند.

۳. مردهایی که استقلال روانی از مادرشان پیدا نکرده‌اند و برای راضی نگه داشتن تمام زن‌های زندگیشان (مادر، خاله، عمه، خواهر، نامزد) تقلای بیهوده می‌کنند و نمی‌خواهند بپذیرند که بین زنان، وجود برخی اختلافات معمول است و می‌خواهند این نظم را به هم بزنند. یا به خاطر نداشتن این صلح همگانی همیشه خودشان را ملامت می‌کنند. طبیعی این است که بین زن‌ها در حد متوسط اختلاف باشد و همه با هم هماهنگ نباشند. اما این مردها خودشان را به آب و آتش می‌زنند تا همه با هم خوب باشند. مرد خشنودکن، مردی است که زن‌ها و به ویژه همسرش را از خود دلزده می‌کند. این کار مثل این است که بخواهیم فقر را فقط با توزیع پول ریشه‌کن کنیم.

۴. مردان نقل‌محفل: مردی که همیشه در مجالس بار هیجانی را به دوش می‌کشد، زن او ممکن است ناخواسته دلگیر شود. چون زن فکر می‌کند او دارد خودش را سبک می‌کند. ضمن اینکه این مرد در خانه‌اش این قدر باهیجان نیست و زن فکر می‌کند او فقط برای دیگران این طور است و با او مشکلی دارد. باید یک نسبت و تعادلی بین شوخ طبعی ما در داخل و خارج از خانه باشد. مثلا در خانه برج زهرمار و در مهمانی دوست داشتنی‌ترین آدم نباشیم.

۵. مردهای جون دوست: مردهایی که نگران چین و چروک و جوش صورتشان هستند، یا روی اندامشان وسواس دارند. مثلا درسته که بدن‌سازی می‌روند، اما بیشتر وقتشان را به جای خانه و خانواده در باشگاه می‌گذرانند. در واقع وسواس و دقت روی مسائلی دارند که لزوما مردها نباید خیلی نگران آنها باشند. ضمن اینکه این ورزش خوب، باعث یک غیبت بد در خانواده می‌شود.

ج) مردضعیف

 مرد ضعیف از بحث‌های خیلی شایع بین زنان است و لازم است تبیین شود که زنان از گفتن این صفت درباره مرد دقیقا چه کسی را تصویرسازی می‌کنند

۱. مرد سریش (چسب): دسته از مردان ضعیف کسانی هستند که با یک اخم دختر خودشان را می‌بازند و ضنجه موره می‌کنند و التماس و سریش‌بازی. مردهایی که هیچ محدودیتی در ابراز احساسات ندارند، مثل دستگاهی هستند که یک دکمه روشن و خاموش دارد.

۲. مرد بی‌مسوولیت: مردی است که در برابر شکست عاطفی فرو می‌ریزد و به طرفشان احساس گناه و ترحم می‌دهند. مثلا ادعا می‌کنند که: به خاطر تو معتاد شدم

۳. مرد زیادی زرنگ: مردی که در ابراز احساسات خودش خیلی حسابگری می‌کند. خیلی اصرار دارد که احساساتش را خیلی با جزئیات منتقل کند (مثال: من به خاطر فلان و فلان و فلان مسئله و چون این طوری ما با هم به این و این و این می‌رسیم، از شما خوشم می‌آید! به جای یک جمله ساده که: من از شما خوشم می‌آید)

۴. مردهای زیاد حسابگر: مردهایی که جرات ریسک کردن ندارند. مثلا واسه خرج کردن خیلی دس دس می‌کنند. البته این با خساست فرق دارد. این‌ها خرج را می‌کنند اما جون می‌کنند که بهترین و عالی‌ترین را انجام دهند که خیلی اوقات محقق نمی‌شود.

۵. مردان زیادی تیز: چشما و حواسشون از یه دوربین لنزدار تخصصی عکاسی هم قوی تره. هیچ کار و حرکتی از نظرشون دور نمی‌مونه. از لکه روغن ریخته شده روی کف سرامیک آشپزخونه که قبل خودت اونو می‌بینه و مدام برای پاک شدنش تذکر میده یا میاد دخالت می‌کنه
بگیر تا مواردی که داشتی راجع بهش با دوستت تلفنی صحبت می‌کردی و اونم خب نه استراق سمع اما کنارت تی‌وی می‌دیده و شنیده و حالا از جز به جزئش که کاملا شنیده سوال می‌پرسه. کاملا زیر نظر دریچه دوربینشی. شکاک و سوء ظنی نیست. اما فک میکنه تو همه چی شریکه. باید باشه. شریکش نکنی ناراحت میشه. هیچ حریم شخصی برات قائل نیست حتی آشپزخونه و مدام رو اعصابت راه میره.

این مقاله را بیشتر برای مردان نوشته‌ایم؛ زیرا خیلی اوقات نیتشان خوب است. برای خوشبخت کردن اما عوضی می‌روند. خیلی از مردانی که در کلاس‌ها و مطب‌ها حمایتشان کرده‌ام، نیاز دارند تا از بیراهه‌های رفتار عاطفی بپرهیزند.

#دکترشیری

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

مردان حال به هم زن

مطالب مرتبط