اسنپ: ماندن یا رفتن؟

امتیاز مطلب

خانم حميده حبيبى از دختران بسيار خوش فكر ايرانى در بحث استارت آپ هاى ايرانيست و بسيارى از نخبگان جوان ايرانى با او، قلم و افكار قدرتمندش آشنا هستند، ديروز خبرى تلخ بهم دادند كه بسيار به فكر فرو رفتم :
فاجعه رشد اختاپوسى و سقوط جهنمى اسنپ:
متن زير نوشته اين بانوى محترم ايرانيست :


دیروز به قصد رفتن به جلسه، از طریق اسنپ یک ماشین گرفتم وقتی سوار شدم راننده گفت که مبلغ کرایه رو کارت به کارت کنم.
قبول نکردم و گفتم که همیشه آنلاین پرداخت میکنم. البته تلاش کردم که اگر بشه نقد پرداخت کنم اما در اطراف مقصد خودپرداز نبود و به ایشان گفتم که ناچارا آنلاین میپردازم.
با فاصله چندکوچه در نزدیکی مقصد پایان سفر رو اعلام کرد وقتی که اعتراض کردم که این مقصد نیست با سرعت زیاد شروع به دنده عقب آمدن کرد و فحاشی کرد.
خواستم که نگه داره و من پیاده شم که صداش رو بالاتر برد و فحش های رکیک بیشتری داد.
هنگامی که پیاده شدم و خواستم رد بشم با سرعت ناگهانی به سمتم آمد که فرار کردم و البته حضور شخص دیگری در خیابان مانع ازین شد و با سرعت زیاد همراه با صدای بلند که فحش میداد از محل دور شد.
به علت شدت استرسی که به من وارد شده بود تنها چیزی که به ذهنم رسید تماس مکرر با پشتیبانی اسنپ بود که دائما قطع میشد و کیفیت مناسبی نداشت تا بالاخره در شانردهمین تماس و بعد از ۱۰ دقیقه انتظار (با اون شرایط روحی نامناسب) پشتیبانی جواب داد و فقط لغو سفر زد و هزینه را به حساب من برگرداند.
از ۲۴ ساعت گذشته تا به حال حتی یک تماس از مجموعه نداشتم که پیگیری حال روحی و عواقب این جریان رو داشته باشه و مشخص نیست که حتی با راننده چه برخوردی شده و آیا داره به کارش ادامه میده یا نه.

سوال اصلی :
اینکه من از کنار خیابون ماشین میگرفتم یا اسنپ چه فرقی داره؟ درحالیکه تمایز اصلی اسنپ داشتن مشخصات و قابلیت پیگیری راننده است.

  • درحالیکه چندین ماهه اسنپ داره تاکید میکنه پول رو کارت به کارت نکنید خودش ضمانت اجراییش در برابر عکس العمل همچین راننده ای چیه؟
  • در شرایط خاص اینطوری چه توافق ویژه ای با سیستم قضایی داره که مسافر در اون لحظه با خط ویژه تماس بگیره یا پلیس؟
  • چه سیستمی برای پیگیری هست که یه مسافر در خیابان خلوت و بین مسیر بدون شاهد بتونه این مورد رو اثبات کنه؟
  • چرا راننده بعد از اینهمه وقت توجیه نیست و به مسافر فشار میاره ؟
  • اسنپ چه حمایتی از مسافری که هدف خشم و بی تعادلی راننده شده داره؟ ایا این مجموعه از دیروز تا حالا یک همدلی کوچک هم نمیتونست داشته باشه؟
  • آیا نمیتونه از مشاورانی استفاده کنه یه راه حل بدن؟
  • نمونه مشابه این اتفاق در دنیا، موجب توقف کار امثال اسنپ میشه؟

از دیروز خیلی دوستان لطف داشتند و حال منو پرسیدن و اعلام همراهی کردند و برخی هم مثال زدند که برای ماهم فلان اتفاق افتاده، به همه دوستان گفتم که لطفا به داستان تون این رو اضافه کنید که فحاشی با صدای بلند یک مرد عصبانی در مقابل یک خانم و حمله با ماشین به قصد زیرگرفتن و شاید حتی آسیب جدی جانی.

اینها رو نمیتونم به شاپرک و تسویه بانک مرکزی … ربط بدم. چون اساساً به مشتری ربطی نداره.

من سوالم اینه جواب اعتماد من به اسنپ چیه؟
چطور رانندگانش درباره نقش اسنپ توجیه نیستند و با اینهمه فشار کاری و اقتصادی قرار باشه با توجیه استارتاپ و … هم تحت فشار باشیم که به نظرم ادامه ندیم بهتره.
حمیده حبیبی


تحلیل دکتر شیری :

اينكه يك استارت آپ به مردم خدمت سريع و ارزان تر برساند حتى اگر كپى اوبر باشد ، به خودى خود مشكلى نيست .
ولى وقتى خودت را توسعه ميدهى و در رقابت هوشمندانه ات آژانسهاى اتومبيل را مجبور پايين كشيدن كركره شان ميكنى و استدلالت اين باشد كه اينها حسودند و از تكنولوژى عقب مانده اند و …
بايد بدانى نميتونى پزهاى خودت را ادامه بدهى بدون افزايش دقت و وسواس روى زيرساختهاى توسعه : امنيت

مثال كليدى :
اوبر سال ٢٠١٧ به خاطر شكايت بابت سه مورد زن آزارى در انگلستان لغو امتياز شد تقريبا و همچنان پرونده اش مفتوح است و مشروط اجازه كار موقت دارد .

نكته براى مسوولين :
انگليسها نه از نام اوبر ميترسند نه فريب شعار كارآفرينى آنرا ميخورند : امنيت مسافران دغدغه اول مسوولين شهرى است.

نكته براى رقباى اسنپ و خودش :
اسنپ دشمنانى جدى در بين آژانسهاى اتومبيل و رقبايش دارد و بهترين فرصت است كه بقيه با به رخ كشيدن امنيت خويش ، اين كمپانى را به چالش بكشند.

نكته براى همه مان :
بزرگترين چيزى كه از كتاب ” شركتها چگونه سقوط ميكنند” آموخته ام اينست كه :

كمپانيهاى بزرگ در نقطه اوج خويش مغرور ميشوند و ترک برميدارند و چند ماه يا سال بعد ترک بقدرى عميق ميشود كه غيرقابل جبران ميشود

دكتر عليرضاشيرى
طبيب ، درمانگر طرحواره اى
در حال ادامه تحصيلات تكميلى در رشته راهبرى رهبران،
دانشگاه كمبريج انگلستان

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

اسنپ

مطالب مرتبط