وقتی زیبا نیستم، غصه می خورم

امتیاز مطلب

اغلب ما يك نكته مهم را نمي دانيم؛ اينكه جذابيت فقط زيبايي نيست؛ بلكه مجموعه اي از ويژگي هاست.

🔶 پرسش و پاسخ اول ـ جذابيت، يعني زيبا بودن؟

✍️پرسش: آقاي دكتر من دختري ۲۳ ساله هستم كه احساس مي كنم در مقايسه با خواهر ۲۲ ساله ام و حتي خيلي از دختران دانشكده ی خودمان اصلا ديده نمي شوم و بعيد است اصلا مردي به خواستگاري من تمايلي نشان دهد! يكبار هم كه خواستگار داشتم، از چهره طرف خوشم نيامد و الان احساس مي كنم همان يك شانسم را هم از دست دادم و خدا مجازاتم كرده. درست فكر مي كنم؟

📝 پاسخ دکتر شیری

ازدواج مقوله اي است كه براي آن از يك طرف نبايد وسواسي شد و از طرفي نبايد بي محابا بود. من قويا معتقدم ازدواج مقوله اي است كه هم جنبه هاي روحي رواني دارد و هم عاطفي و هم حقوقي. ازدواج يك رابطه نيست كه اگر خسته شديم و دلمان را زد بي خيالش شويم. اما در اين مقوله جذابيت فيزيكي چرا مهم است؟ دليلش به راحتي قابل اثبات است. چون بالاترين ميزان طلاق در كشور ما به خاطر مسائل جنسي است (كنگره كشوري سلامت خانواده ۱۳۸۸) و خودبه خود بخشي از مشكلات جنسي، ناشي از عدم دقت در اين زمينه در مراحل انتخاب است. اما آيا جذابيت فيزيكي يعني زيبا بودن؟ خير! كسي منكر اين نيست كه زيبايي خودبه خود آدم را خواستني تر و جذاب تر مي كند ولي نكته اين است كه جذابيت تركيبي است از جذابيت فيزيكي به علاوه جذابيت رفتاري كه من تيتروار به شاخص هايي اشاره مي كنم كه در جذاب ترين مردان و زنان دنيا شناسايي شده و شما هم مي توانيد بخش هايي از آنها را در خودتان فراهم كنيد.

✅ آراستگي ظاهر: متناسب پوشيدن، هميشه اسپرت نبودن، هميشه لباس رسمي نپوشيدن، تنوع رنگي متناسب با فصل و رنگ پوست خود داشتن؛ يادمان باشد بهترين خواستگار ما ابتدا ما را مي بيند و حتي اگر مثل من نويسنده چهره اي معمولي داريد، با رعايت نكات زير مي توانيد تاثير برخورد اولتان را بهينه كنيد.

✅ با ادب بودن: منظور وسواسي بودن در طرز صحبت و استفاده از كلمات قلمبه، سلمبه نيست؛ بلكه لازم است در رفتار با يك بزرگتر يا كوچكتر از خود، يا احترام به يك خانم، احترام به خانواده و اطرافيان كسي كه با ما ارتباط دارد، تبريك و پاسخ تبريك هاي روزهاي خاص، ادبيات نامه نگاري و ارسال اي ميل و خلاصه مبادي آداب بودن خودش را نشان بدهد. شايد خيلي از پسرها نتوانند حدس بزنند كه رفتار احترام آميز نسبت به يك خانم، چه تاثير عميقي بر او مي گذارد. وقتي نامزد خود را به يك رستوران دعوت مي كنيد و هنگام ورود به محل از او مي پرسيد كه كدام ميز را مي پسندد (حتي در حالتي كه خيلي هم فرقي ندارند)، حتما يك خانم متوجه اين احترام مي شود. يا وقتي كه صندلي او را برايش عقب مي كشيد كه راحت تر بنشيند. (براي خانم سخت است صندلي اش را با يك دست عقب بكشد زيرا دست ديگرش كيفش را گرفته اما وقتي مردي اين توجه را نشان مي دهد، بيشتر خانم ها مي گويند چه مرد فهميده ای!) شايد بگوييد كه بابا شما هم دلتان خوشه ! اما من تاكيد دارم كه اين ظرافت ها و ريزه كاري ها كم كم رابطه را متحول مي كند و مرد و زن را به سمت رعايت حقوق بالاتر در ازدواج سوق مي دهد.

✅ مهارت هاي ارتباطي: خوب گوش كردن، به موقع حمايت كردن و تاييد دادن به كسي كه دوستش داريم باعث دلگرمي مي شود. بسياري از مردم هنوز نمي دانند پيامي كه مخاطب ما از ما مي گيرد، بسيار مهم تر از كلماتي كه به هم مي گوييم، به همين دليل است كه تاكيد مي كنند حرف هاي مهم را تلفني و پيامكي و اي ميلي به هم نزنيد چون احتمال سوء تفاهم زياد است.

✅ آگاهي هاي جنبي: اينكه شما تحصيل كرده باشيد، قاعدتا باعث مي شود بيشتر به حرف هاي شما توجه كنند و درباره شخصيت شما نوعي جديت و هدفمندي را حس كنند. اما با وجودي كه معلومات مختلف درباره تاريخ، فلسفه، موسيقي ها و فيلم هاي روز دنيا، رخدادهاي مهم كشور و دنيا باعث مي شوند شما وزين ديده شويد، مراقب باشيد در تله خودنمايي علمي و اظهار فضل نيفتيد. منظور، نمايش آگاهي نيست؛ بلكه خودآگاهي اي است كه با مطالعه، ديدن فيلم و شنيدن اخبار روز دنيا حاصل مي شود.

✅ حس شوخ طبعي: يكي از نه مهارت اصلي جذابيت افراد موفق در تجارت و روابط شخصي، حس شوخ طبعي است. اگر نمايشگاه كاريكاتوري بود با نامزدتان برويد و درباره آثار آن بينديشيد و نظر همديگر را جويا شويد. كتاب هاي سامپه و شل سيلوراستاين و بزرگمهر حسين پور به ويژه براي سن و سال هاي ۲۵ تا ۴۵ بسيار فهميدني و خنديدني است. لطيفه ها را تمرين كنيد، بدترين كار اين است كه جوكي را كه بايد با شور و حرارت تعريف كنيد، براي محبوبتان پيامك كنيد ! با هم برويد و بدهيد كاريكاتور دونفره تان را بكشند و اين تصوير را در پس زمينه تلفن هاي همراهتان بگذاريد.

بنابراين شما هم مي توانيد دختري بشويد با ظاهري آراسته و رفتاري خواستني. ضمن اينكه بهترين كار را كرده ايد كه به خواستگاري كه چهره اش را نمي پسنديد، جواب منفي داديد چون با ازدواج با او هميشه احساس شكست مي كرديد و اين احساس شما به او هم احساس يك مرد موفق را نمي داد. در ضمن خدا اهل مجازات هاي خرافي نيست و به بندگانش عقل داده است تا خطا نكنند. شما هم كه كار غيرعقلاني اي نكرده ايد.

🔶 پرسش و پاسخ دوم ـ وقتی زیبا نیستم، غصه می خورم!

✍️پرسش: من ۲۲ سالگی ازدواج کردم. الان سی و یک ساله هستم. شوهرم ۵ سال از من بزرگتره. ما هر دو از بچه های موفق شهرمون بودیم. ازدواج سنتی کردیم. هنوز فرزندی نداریم. بذارید بی حاشیه بگم من هیچوقت از چهره ی خودم راضی نیستم. نقصی توی صورتم دارم که هنوز نتونستم باهاش کنار بیام تا یه زمانی این احساس با یکسری موفقیت های تحصیلی و هنری جبران میشد. یا حداقل حواسم پرت میشد. خیلی سعی کردم شکرگزار و مثبت و قوی باشم. موقع ازدواج یک احساس احمقانه ای از سپاسگزاری نسبت به همسرم احساس می کردم که با من ازدواج کرده.

تقریباً همه جوره سازگار بودم. شاید باورتون نشه اما من یادم نمیاد تا حالا بیش از دو سه بار با هم دعوا کرده باشیم. ولی در حسرت این موندم که یک روز همسرم با من از زیبایی بگه. حتی به دروغ. حتی بگه تو برای من زیبایی ! بدبختانه من در خانواده ای بودم که تا حدی مرفه و اسم و رسمی داشت. و جدیدا این برام سواله که همسرم من رو چرا انتخاب کرد؟… چرا؟ چرا اگر براش جذاب نبودم اومد سراغم؟ با اینکه بحران های روحی رو در تنهایی می گذرونم اما سعی کردم توی این سالها پویا باشم و حرکت کنم. ادامه تحصیل دادم. خدا رو شکر شغل و درآمد خوبی دارم. وجهه و جایگاه اجتماعی خوبی دارم. اما درونم پر از غمه. خیلی تلاش کردم با خودم کنار بیام. اما هرچی سنم بیشتر میشه بیشتر ناتوان می شم.

راستشو بخوایید فکر می کنم ما دیگه به هم علاقه و احساسی نداریم. و اگر کنار هم هستیم فقط برای یک سری امتیازات اجتماعی هستش. انگار برای هم مزایا داریم…. وقتی زیبا نیستم واقعاً چه باید بکنم ؟

📝 پاسخ دکتر شیری

سلام من را بپذیرید
نامه شما را خواندم
متاسفم که اینقدر درونت بهم پیچیده است

✔️ زیبایی یک حس شخصی است و مبتنی بر سلیقه. معلوم است به سلیقه خودت و شاید چون کسی از کودکی درباره ظاهرت حرفی نزده، تصویر خوبی از خودت نداری. در لایه اول میتونی از یک استایلیست کمک بگیری. استایلیست کسیست که به ما میگوید چه تیپی ، چه نوع آرایشی، چه لباسهایی مناسب چه مراسمی ، چه HAIRCUT مناسب مان است.استایلیستها کمک میکنند لحظاتی خوب را تجربه کنیم ، حتی اگر عمیق نباشه ولی من در مطبم دیده ام تاثیر یک چنین زیبایی متفاوتی ولو برای مدتی کوتاه ، امید بزرگی فراهم می آورد

✔️ مساله عمیقتری که در شما میبینم ، یک سایه شخصیتی است. سایه شخصیتی چیزی است که نمیخواهیم در خودمان ببینیم. سایه مشهوری که تو و خیلی هامون حمل کرده ایم ، عبارت است از : جوجه اردک زشت. در بدترین شرایط باید بپذیریم زیبایی خاصی نداریم در ظاهرمون و بریم سراغ بقیه موفقیتهای زندگی ( که تا حدی رفته ای ولی دائم میشینی نشخوار میکنی ظاهر معمولیت را و این باعث میشه درد بکشی دختر خوب )

✔️ خیلی از مسائلی که نوشته ای مثل معمولی شدن برای یکدیگر ربطی به قیافه تو نداره ، عمر رابطه شما به جایی رسیده که باید یکبار دیگه از نو ، لایروبی بشه. هم زندگی جنسی تون هم طرز گفتگوتون باید طوری بشه که خواهر برادر نشید

✔️ نوشتید که از تعریف سایر مردان خوشتون اومده ، خب این ناشی از این است که هر آدم سالمی از مورد توجه قرار گرفتن بقیه لذت میبره اما درست تشخیص داده ای که خشمی اون زیر داره وول میزنه که ممکنه کار دستت بده. خیانت و لغزش اکثراً در زنان ناشی از خشم است نه هوس

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وقتی زیبا نیستم، غصه می خورم

مطالب مرتبط