در مراحل اوليه آشنايی و نامزدی چگونه پیش برویم ؟

امتیاز مطلب

در مراحل اوليه آشنايي و نامزدي بايد مراقب باشيد كه مرحله به مرحله پيش برويد

✔️راه كم هزينه را برويد
در شرايطي كه دو نفر كم و بيش يكديگر را پسنديده اند و با قصد ازدواج تا مرحله نامزدي هم پيش رفته اند، بايد نكته-هايي را در اين مرحله از رابطه در نظر بگيرند تا به قول معروف، نه سيخ بسوزد نه كباب، در اين شرايط، نه بايد زيادي هيجان زده شد و نه زيادي محافظه كار. ضمن اينكه راه بازگشت را هم بايد براي دو طرف باز گذاشت. فراموش نكنيد كه شما هنوز در مرحله ارزيابي اوليه هستيد.

✔️شما وقت نداريد، شما وقت داريد!!
معمولا پيش مي آيد كه دو طرف مي خواهند راه ها و انتخاب هاي ديگر را هم باز بگذارند. موقعيت هاي ديگر را هم بررسي كنند. يك تابع سني/ جنسی وجود دارد كه بايد آن را در نظر بگيريم. تابع سني/ جنسی هم يعني گذشتن سن ازدواج دختر و پسرها كه با هم متفاوت است. اين كاملا مشخص است كه سن ازدواج دخترها زودتر از پسرها می گذرد. دخترها بايد بدانند فرصت كمتري دارند و نبايد وقتشان را بي دليل تلف كنند. بايد سريع تر وارد فاز جدي شناخت بشوند تا اين وقت از دست نرود. براي شناخت هم فقط نبايد فضاهاي دو نفره را ملاك قرار داد. آدم ها بايد طرف مقابلشان را در جمع هاي دوستانه و خانوادگي شان بسنجند. بايد ديد طرف مقابل در جمع هاي دوستانه و خانوادگي افتخارآميز هست؟ در كنار او مي شود راحت بود و دوست داشت كه اعضاي خانواده يا دوست هاي صميمي او را ببينند؟
معاشرت مهم ترين چيزي است كه دو نفر مي توانند به كمك آن به شناخت برسند. حواستان را جمع كنيد، معاشرت اين نيست كه از يك نفر بپرسيد شما مذهبي هستيد يا نه؟ طرف هم بگويد بله. اين بله جواب كاملي نيست. همه چيز بايد دقيق بررسي شود. در مورد بحث مذهبي بودن، بايد معلوم شود كه اعتقادات و پايبندي هر كدام چقدر است؟

✔️اصل جبران را جدي بگيريد
اصل جبران هم در اين رابطه ها مي تواند خطر ساز شود. در اصل جبران ما ممكن است يك كاري را براي مدتي انجام دهيم ولي بالاخره يك جايي يك رفتاري مي كنيم كه كاملا با رفتارهاي قبلي مان متفاوت است؛ مثلا ممكن است آدم اقتصادي و پول جمع كني باشيم ولي طبق اصل جبران ممكن است يك بار يك كفش ۶۰۰هزار توماني بخريم. حالا در رابطه هاي عاطفي هم ممكن است يك نفر از خودش خيلي مايه بگذارد. به اصطلاح با آخرين سرعت حركت كند، اما يك جايي محكم ترمز كند. ۸۰درصد رابطه ها را اصل جبران خراب مي كند. گاهي به كسي كه آن قدرها هم برايمان مطلوبيت ندارد، حسابي لطف مي كنيم و طبق اصل جبران يك جايي طرف مقابل را بدجوري دچار شوك مي كنيم. بايد حواسمان باشد، براي لطف هاي خودمان و طرف مقابل ترمز بگذاريم. ترمزي كه باعث مي شود، هيچ وقت گرفتار اصل جبران نشويم. اصل جبران در رابطه اي كه معلوم هم نيست به ازدواج ختم مي شود يا نه، يكي از طرفين را به شدت آسيب پذير مي كند. طرفي كه تا به حال حسابي به او لطف شده و يكدفعه اتفاقي افتاده كه همه آن لطف ها را از بين برده است.

✔️حواستان جمع باشد
نمي شود اسمش را گذاشت فرصت. ولي بالاخره هر رابطه اي دو طرف دارد. از يك طرف آن ممكن است آسيب بخوريم. اما اگر زرنگ باشيم مي توانيم از اين رابطه براي شناخت صحيح طرف مقابل مان استفاده كنيم. براي رسيدن به اين تجربه هم بايد در معاشرت و رفتارهايمان حسابي حواسمان جمع باشد. ما دو جور آدم داريم. آدم غایت گرا و آدم هاي هدف گرا. اگر داريم مي رويم چالوس بايد هم ذوق اين را داشته باشيم كه به چالوس برسيم، هم يادمان باشد كه قرار است بالاخره برسيم به چالوس. نه كساني كه سه ساعته به چالوس مي رسند از سفرشان لذت مي برند، نه آنها كه ۱۶ ساعته مي روند. بايد حد وسط را در غايت گرايي و هدف گرايي پيدا كرد. در اين صورت مي شود بدون تنبلي يا زرنگي بيش از حد زواياي پنهاني طرف مقابل را شناخت.

✔️از اختلاف نظر فرار نكنيد
وجود اختلاف نظر در رابطه عاطفي بين دو نفر طبيعي ترين چيزي است كه ممكن است وجود داشته باشد. اصلا اگر اختلاف نظر وجود نداشته باشد، بايد به درستي آن رابطه شك كرد. اگر هيچ مشكلي وجود نداشته باشد؛ يعني يك نفر در ديگري ذوب شده. اين هم يعني اصلا دو نفر آدم واقعي در اين رابطه وجود ندارند كه اختلاف نظر پيدا كنند. خطرش هم اين است كه هيچ وقت كسي براي هميشه در كسي ديگر ذوب نمي شود. آدم ها اگر بيشتر از ۳۰ درصد تغيير كنند، وارد مرحله خطرناكي شده اند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

ابتدای آشنایی و نامزدی

مطالب مرتبط