۶ ویژگی که می‌­تواند رابطه عاطفی میان یک زوج را به خطر بیندازد

امتیاز مطلب

عبور از ميدان مين! مواردی که رابطه را خراب میکند
اين يك واقعيت تجربه شده است كه حفظ رابطه با همسر و با هدف رسيدن به نقطه اشتراكي براي آينده، بايد مهارت­هاي لازم آن را داشته باشيم؛ اينكه بدانيم ما از او و او از ما و اين رابطه چه مي­خواهد و موانعي كه به ويژه در وجود خود ما براي اين هدف مشترك هست، چيست. قضيه را شوخي نگيريد، مسير يك رابطه عاطفي ميان يك زوج درست مثل يك معبر مين ­گذاري شده است و مهم­ترين بخش حفظ سالم يك رابطه سازنده، شناسايي اين مين­ها در وجود دو طرف است وگرنه هر چقدر هم به خودتان مطمئن باشيد، اگر پا روي يكي از اين مين­ها بگذاريد، فاتحه اين رابطه خوانده شده است.

خود كم بيني
اولين و شايع­ترين اين مواردی که رابطه را خراب میکند خودكم ­بيني و نداشتن اعتماد به نفس است؛ تعبيري كه منجر به باورهاي غلط مي­شود. طرف فكر مي­كند حتما بايد ظاهر خوبي داشته باشد كه بتواند يك رابطه خوب زناشويي را حفظ كند. در واقع اين همان مثلي است كه می­گويد فقط خوشگل ­ها با خوشگل ها و بدگل­ها با بدگل­ها سفيد بخت مي شوند اما شواهد نشان مي­دهد اين تعبيرها هميشه درست نيست و حتي آدم­ها را به اشتباه مي ­اندازد. كافي است اطرافتان و زوج­هاي خوشبخت را نگاه كنيد تا مطمئن شويد اين ايده هميشه درست نيست. خودكم­بيني، لايه زياد دارد كه اولين آن جسمي و ظاهري است. بقيه­اش را منتظر باشيد تا مفصل در شماره ­هاي بعدي بگوييم.

خودشيفتگي
مين بعدي در وجود آدم­هاي خودشيفته است. اين آدم­ها ناخواسته طرف مقابلشان را به دردسر و ترديد مي ­اندازند، انتقادناپذيرند و مطمئن هستند كه هميشه درست فكر مي­كنند و بايد حرف حرف خودشان باشد. آنها كمتر روي كمك ديگران فكر مي­كنند. به همين دليل، باعث مي­شوند طرفشان خيلي زود به اين مساله فكر كند كه من كجاي زندگي اين بابا قرار دارم؟ بعد از مدتي كه بيشتر با يك آدم خودشيفته زندگي كرديد، با اولين طرح موضوعي كه ممكن است ايراد نه، بلكه حتي يك پيشنهاد باشد، از دستتان مي­رنجد و حالتان را مي­گيرد.

هميشه اول بودن
مين بعدي زير پاي آدم­هايي كه ميل افراطي به اول بودن دارند مي­تركد. اينها دنبال يك آدم ايدئال در زندگيشان مي­گردند. مثال دخترانه اين نكته همان انتظار براي شاهزاده­اي پولدار با اسب سفيد است كه بيايد و جلوي پرنسس زانو بزند و خواستگاري كند. تا اينجاي كار مي­شود گفت كه چه اشكالي دارد آدم به ايدئال­ها فكر كند؟ اما مساله زماني حاد مي­شود كه اين آدمي كه مي­خواهد هميشه اول باشد، انتظار داشته باشد شما هم هميشه بهترين باشيد. در واقع در متن رابطه با او هم، شما حق نداريد كمي عادي باشيد. اينها شما را به احساس خودكم ­بيني مي­كشانند!

انگ خوردگي
انگ خوردن مين ديگري است كه اگر لازم باشد يك تانك را هم زمين­گير مي­كند. شما در ارتباط با ديگران انگي مي­خوريد كه مثلا خيلي خانميد و مطيع، بعد هم اين قدر در مورد اين ويژگي تان (كه ممكن است اصلا وجود خارجي نداشته باشد) حرف مي­زنند كه خودتان هم باورتان مي­شود اين­جوري هستيد و براي اينكه اين تصوير درباره شما (اگر خوب باشد) از دست نرود، مجبور مي­شويد فيلمش را بازي كنيد و مثلا اگر هم جايي واجب باشد نه­اي بگوييد و غري بزنيد، ديگر جرات نمي­كنيد و زير اين ويژگي ديگران ساخته مي­مانيد و له مي­شويد؛ رويه­ اي كه بالاخره يك جايي صدايش درمي ­آيد. خوردن انگ منفي كه مشكلات خودش را دارد.

توجه­ طلبي
ديده­ايد آدم­هايي را كه معيارشان براي اينكه طرف چقدر دوستشان دارد تعداد تماس­هاي روزانه است؟ ديده ­ايد اينهايي را كه اگر دائم احوالشان را نپرسيد گله ­گزاري مي­كنند؟ به اين­جور آدم­ها مي­گويند توجه طلب. توجه­ طلب­ها هركاري مي­كنند كه در مركز ديد و توجه باشند و شما هم ناچار مي­شويد به اين خواسته افراطي آنها تن بدهيد. اگر بدجوري نشانه­ هاي توجه­ طلبي را در وجود خودتان يا طرف مقابل احساس مي­كنيد، بدانيد و آگاه باشيد كه غير از خطر روي مين رفتن رابطه ­تان، ممكن است حتي به اختلال شخصيت هم مبتلا باشيد!

تنبلي و وسواس
اين يكي ديگر نوبر است؛ تنبل­ها خيلي فرصت­ سوزند و حرص همه را به ويژه كسي كه با آنها زندگي مي­كند در مي­ آورند. بخشي از دلايل اين­طور تنبلي ها وسواس است. طرف خيلي آدم دقيقي است و خيلي چيزها را مي­بيند. البته تجربه نشان داده اينهايي كه مي­روند دوره ­هاي آموزشي روان­شناسي و… مي­بينند، حتما اين طور نيست كه بتوانند اين علمشان را درست به كار بگيرند و جشن شان را به خوبي مديريت كنند.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

6 ویژگی که می­تواند رابطه عاطفی میان یک زوج را به خطر بیندازد

مطالب مرتبط